Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Gajcy „Widma” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tadeusz Gajcy był jednym z najwybitniejszych polskich poetów czasu wojny. Urodził się 8 lutego 1922r. w Warszawie, zginął zaledwie 22 lata później, walcząc w powstaniu warszawskim. Jego poezja określana jest mianem twórczości, która podejmowała filozoficzną próbę zrozumienia ludzkiego losu i istoty człowieczeństwa. Dominującym tonem jest pesymizm – związany z destrukcyjnym wydarzeniem, jakim była wojna. Przyjrzyjmy się jednemu z najbardziej znanych dzieł Tadeusza Gajcego – poematowi „Widma” (1943).

Dzieło to składa się z dziesięciu części, które zbudowane zostały z różnej wielkości strof. Metrum utworu jest nieregularne, chociaż pojawiają się fragmenty o takiej samej ilości sylab (np. pisane szesnastozgłoskowcem). Poeta w roztaczanym przez siebie obrazie posługuje się licznymi środkami stylistycznymi. Na pierwszy plan wysuwają się rozbudowane i niezwykle skomplikowane metafory („Przymknięte oczy pożarów, spod których łzy jak katedry / łzy wyściełane wrzosami, miękkie i dziwnie ciche”) oraz porównania metaforyczne (np. „Miasta pogięte jak muszle na czarnoziemnych wybrzeżach”). Za ich pomocą poeta przedstawia zdewastowany i pogrążony w ciemności krajobraz.

Utwór...

Podobne wypracowania