Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Twórczość Adama Mickiewicza - Patriotyzm w twórczości Mickiewicza. Omów na wybranych przykładach

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Twórczość Adama Mickiewicza powstawała w okresie zaborów. Poeta wiele miejsca poświęcał sprawom narodowym, ukazując prześladowania swego narodu ze strony zaborcy, gloryfikując przykłady bohaterstwa patriotów, a także starając się ocalić tożsamość narodową Polaków.

Sytuacja polityczna Polski w epoce romantyzmu sprawiła, że jej najwięksi twórcy nie mogli nie odnieść się do spraw narodowych. Podczas gdy literatura europejska skupiała się na wewnętrznych rozterkach bohaterów i ich nieszczęśliwych miłościach, literatura polska szybko odeszła od werterowskiego typu bohatera i wykreowała własny, bliższy bajronicznemu ideał.

Ewolucja bohatera romantycznego w polskiej literaturze to przede wszystkim zasługa Adama Mickiewicza i jego patriotycznej postawy. W IV części „Dziadów” stworzył postać Gustawa, typowego romantycznego kochanka, który umiera z powodu nieszczęśliwej miłości do kobiety. W III części dzieła poeta ukazuje Gustawa, który zapisuje na ścianie więziennej celi słowa: „Gustawvus obiit M.D. CCC. XXIII/ [..] / Hic natus est Conradus/ M.D. CCC. XXIII”, co jest oficjalnym zerwaniem z typem werterowskim. Konrad nadal jest bohaterem romantycznym, uczuciowym, wrażliwym indywidualistą,...

Podobne wypracowania