Znaczenie ziemi w „Chłopach” Władysława Reymonta
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Na szczycie hierarchii wartości każdego mieszkańca Lipiec znajdowała się nie rodzina, majętność czy chociażby miłość. Co może się dziś wydawać nieco dziwne, miejsce pierwsze należało do ziemi. Dla chłopa lipieckiego nie ma nic bardziej cennego nad własny kawałek pola. Ziemię się kocha, jest się jej wiernym, uprawia się ją w pocie czoła i z wdzięcznością spogląda na wydawane przez nią plony. Ona daje życie, jest źródłem mocy i bezpieczeństwa. Im więcej się jej posiada, tym większy respekt wzbudza się wśród ludzi.
Pozycja człowieka w gromadzie zależy od ilości morgów do niego przynależących. Stąd też, pod tym względem, najbogatszym gospodarzem Lipiec był Maciej Boryna. Pomimo dużego majątku, nie przestał dążyć do jego powiększenia. Zdawał sobie doskonale sprawę z tego, że małżeństwo z Jagną zapewni mu kilka zagonów więcej, dlatego też nie bez pewnego wyrachowania dążył do jego zawarcia. Zresztą równie przebiegła Dominikowa zgadza się na ożenek jedynej córki z podstarzałym gospodarzem tylko dlatego, że ten obiecał zapisać Jagusi sześć morgów ziemi. Nabiera ona tym większego znaczenia, ponieważ jest jej coraz mniej.
Stary Bylica wielokrotnie żali się, że kiedyś było zupełnie inaczej, że nadeszły ciężkie czasy nie tylko dla starych, ale i dla młodych. Ziemię, którą rozporządzano, rodzice musieli dzielić między swoje dzieci, aby te mogły się z czegoś utrzymać. Te ciągłe podziały następujących po sobie pokoleń sprawiały, że każdy następny członek rodziny dostawał coraz mniejszą część. Ludzi przybywało, a ilość arów nie zmieniała się. To tłumaczy bezwzględność i niekiedy egoizm w chęci ich posiadania. Właśnie ziemia staje się przyczyną licznych konfliktów w rodzinach. Maciej wadzi się nieustannie z synem, który nie bez racji rości sobie prawo do kawałka pola. Antek marzy, by w końcu znaleźć się na swoim, zacząć pracować na siebie, a nie wciąż na ojca.
Boryna jednak jest nieustępliwy, czuje się młodo i nie zamierza odstępować synowi tego, co kocha najbardziej. W pewnej mierze wpływ na jego decyzję miała obserwacja gospodarzy, którzy ulegli dzieciom i przepisali na nie grunta. Bardzo często zdarzało się bowiem, że młodzi nie poczuwali się do odpowiedzialności za swoich ofiarodawców i zostawiali ich bez opieki. W skrajnych przypadkach starzy, schorowani ludzie musieli opuszczać własny dom i iść po żebraniu, bo nagle okazywało się, że nie ma już dla nich miejsca w chacie. Taki los spotkał na przykład Jagustynkę, Agatę czy Bylicę.
Wielka miłość do praojcowego dziedzictwa ujawnia się najdobitniej w chwili wypowiedzenia walki niemieckim kolonistą i polityce dziedzica przez lipiecką gromadę. Nie pozwala ona by ktoś obcy wtargnął na jej ukochaną ziemię i dzięki swej nieustępliwości i stanowczości pozbywa się niechcianych osiedleńców. Związek chłopa z ziemią bardzo mocno wyeksponowany został przez pisarza w obrazie śmierci Maćka Boryny. Ostatnie chwile spędza Maciej właśnie tam, gdzie przez całe życie czuł się najlepiej - na umiłowanej ziemi. Upersonifikowana przemawia do niego i prosi go, by ,,ostał” wśród niej- gospodarz nie potrafi odmówić swojej wiernej żywicielce.
Nie ulega wątpliwości, że ziemia odgrywa w dziele Reymonta olbrzymią rolę. Zapewnia byt, daje szczęście i bezpieczeństwo. A Lipczanie ,,Żarli ci też ślepiami tę mać żywicielkę, że nie jeden się żegnał, niejeden Pochwalony mówił, czapę zdejmując, a zaś wszystkim zarówno dusze klękały w niemej, gorącej czci przed tą świętą i utęsknioną”.
Podobne wypracowania do Znaczenie ziemi w „Chłopach” Władysława Reymonta
- Czesław Miłosz „Campo di Fiori” - interpretacja, opracowanie wiersza
- Słota „O zachowaniu się przy stole” - streszczenie skrótowe utworu
- Opis herbu Warszawy - Historia herbu Warszawy
- Macierzyństwo - Motyw macierzyństwa w literaturze - opracowanie
- Futuryzm w literaturze rosyjskiej - omów temat na wybranych przykładach
- Miguel de Cervantes - biografia, życiorys
- „Odwilż” w literaturze - Adam Ważyk „Poemat dla dorosłych” - przedstaw zagadnienie na przykładzie utworu
- Filippo Tommaso Marinetti - biografia, życiorys
- „Człowiek jest zdumiewający, ale arcydziełem nie jest” - zinterpretuj cytat, opierając się na powieści „Lord Jim” Josepha Conrada
- Maria Kownacka „Kajtkowe przygody” - opracowanie
- Forma listu - list do Pinokia z wyrazami radości z powodu jego przemiany
- „Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego jako dramat klasyczny
- Legenda o smoku wawelskim - streszczenie
- Aldous Huxley i George Orwell jako wizjonerzy zgubnej przyszłości - rozwiń temat. Wypracowanie
- Ignacy Krasicki „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” - kreacja miłości Mikołaja Doświadczyńskiego w utworze. Opracowanie
- Anna Świrszczyńska - biografia, życiorys
- Andrzej Kmicic jako bohater romantyczny
- Gałczyński „Dlaczego ogórek nie śpiewa?” - interpretacja i analiza wiersza
- Juliusz Słowacki „Balladyna” - charakterystyka Goplany, Skierka, Chochlika. Postacie fantastyczne w „Balladynie”
- Antoni Malczewski - biografia, życiorys