Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Znaczenie ziemi w „Chłopach” Władysława Reymonta

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na szczycie hierarchii wartości każdego mieszkańca Lipiec znajdowała się nie rodzina, majętność czy chociażby miłość. Co może się dziś wydawać nieco dziwne, miejsce pierwsze należało do ziemi. Dla chłopa lipieckiego nie ma nic bardziej cennego nad własny kawałek pola. Ziemię się kocha, jest się jej wiernym, uprawia się ją w pocie czoła i z wdzięcznością spogląda na wydawane przez nią plony. Ona daje życie, jest źródłem mocy i bezpieczeństwa.  Im więcej się jej posiada, tym większy respekt wzbudza się wśród ludzi.

Pozycja człowieka w gromadzie zależy od ilości morgów do niego przynależących. Stąd też, pod tym względem, najbogatszym gospodarzem Lipiec był Maciej Boryna. Pomimo dużego majątku, nie przestał dążyć do jego powiększenia. Zdawał sobie doskonale sprawę z tego, że małżeństwo z Jagną zapewni mu kilka zagonów więcej, dlatego też nie bez pewnego wyrachowania dążył do jego zawarcia. Zresztą równie przebiegła Dominikowa zgadza się na ożenek jedynej córki z podstarzałym gospodarzem tylko dlatego, że ten obiecał zapisać Jagusi sześć morgów ziemi. Nabiera ona tym większego znaczenia, ponieważ jest jej coraz mniej.

Stary Bylica wielokrotnie żali się, że kiedyś było zupełnie inaczej, że nadeszły ciężkie czasy nie...

Podobne wypracowania