Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dalsze losy Zenka Wójcika - opowiadanie. „Ten obcy” Irena Jurgielewiczowa

Zenek siedział w przedziale, wyraźny niepokój rysował się na jego twarzy. Co chwilę nerwowo zerkał za szybę pędzącego po szynach pociągu. Miarowy stukot zdawał się chcieć uśpić jego czujność. Doktor Zalewski powiedział, że jego wujek z niecierpliwością oczekuje przyjazdu zagubionego bratanka. Do tej pory nie mógł w to uwierzyć.

Wstał z wygodnego siedzenia, aby rozprostować nogi. Myślał teraz tylko o tym, co powie wujowi Antosiowi, gdy go zobaczy. Czy będzie musiał wszystko jeszcze raz tłumaczyć. Przecież wszyscy wiedzieli, że w domu Zenka nie można było wytrzymać – te nieustanne kłótnie, bójki z ojcem-alkoholikiem. Dlatego porzucił coś, co ogólnie nazywa się domem. Nie miał najmniejszego zamiaru tam wracać czy też odnawiać kontaktów z tym człowiekiem.

Życie z wujem mogłoby być dla niego początkiem nowego życia. Trzy ostatnie dni, które spędził przy żniwach jeszcze w Olszynach, wydały mu się snem. Oddał zarobione pieniądze Uli. Później nie mieli czasu ze sobą rozmawiać. Wszystko działo się tak szybko, że zapomniał podziękować Julkowi, Marianowi, Uli i Pestce. Obiecał napisać do nich list, zajmie się tym, kiedy tylko będzie miał więcej wolnego czasu.

Pociąg pędził naprzód. Za pięć minut dotrze...

Podobne wypracowania