Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz „Do polityka” - interpretacja, opracowanie wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Czesława Miłosza pt.: „Do polityka” napisany został wierszem białym, nieregularnym. Podzielony jest na pięć nierównej długości strof. Podmiot liryczny wiersza wydaje się tożsamy z samym autorem. Wiersz stanowi apostrofę do Polityka – ten zaś reprezentuje pewną postawę społeczną charakterystyczną dla polityków z czasów współczesnych poecie.

Opisany w wierszu Polityk nie jest postacią do końca zdefiniowaną. Sam autor zadaje mu pytania natury egzystencjalnej, nie umiejąc zdecydować się na jednoznaczny osąd. Polityk może być jednocześnie zbrodniarzem i bohaterem; granica pomiędzy tymi dwoma postawami jest bardzo krucha i łatwa do przekroczenia dla jednostki na jego pozycji zawodowej. Miłosz opisuje Polityka niemalże jak tytana czy nawet boga – demiurga, wiszącego nad kulą ziemską bez odpoczynku, dzierżącego w swojej mocarnej dłoni los wszystkich ludzi.

W jego mocy jest tak samo budowanie miast, jak i obracanie w gruzy całych krain. Poeta nawołuje, by wziął on odpowiedzialność za swoje czyny („Stój! Zadrżyj w sercu swoim./ Nie umywaj rąk”).  Przydając mu atrybuty greckiej bogini sprawiedliwości Temidy (waga i miecz), sugeruje, że sprawiedliwość jest jego obowiązkiem. Polityk ma za...

Podobne wypracowania