Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kult mogiły przedstawiony w utworze „Gloria victis” Elizy Orzeszkowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mogiła to milczący, zapomniany symbol powstania styczniowego i dzielności oddziału z lasów horeckich na Podlasiu. Niewielki pagórek w gęstym lesie jest miejscem spoczynku powstańców, którzy zginęli w nierównej walce z armią carską, po wielu tygodniach boju z przeważającymi siłami Moskali.

Wreszcie armia napastnika przypuściła ostateczny szturm, pokonując nielicznych i słabo uzbrojonych Polaków. Leśna mogiła to jedyna pamiątka po oddziale, zatknięto na niej mały krzyż. Zrobiła to Aniela, siostra jednego z walczących, Mariana Tarłowskiego. Potem przez lata grobu nikt nie odwiedzał.

O zabitych pamiętają rosnące wokół niego drzewa i kwiaty. To one opowiadają wiatrowi dzieje oddziału Romualda Traugutta. Wiatr, wzruszony historią, wznosi na cały świat okrzyk „Gloria victis” czyli chwała zwyciężonym. To nic, że przegrali, ważne że walczyli w słusznej sprawie – przekonuje autorka utworu, Eliza Orzeszkowa.

Mogiła jest jedynym świadectwem walki powstańców. Jej opis jest bardzo sugestywny i poetycki – interesuje się nią, szalejący po lesie, wiatr. Prosi drzewa by objaśniły, skąd wziął się kopczyk, który na pewno nie został wzniesiony przez siły natury, bo podobnych nigdzie indziej...

Podobne wypracowania