Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Borowski „Opowiadania” - charakterystyka bohaterów opowiadań Borowskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym bohaterem „Opowiadań” Borowskiego jest Tadeusz. W „Pożegnaniu z Marią” poznajemy go jako młodego poetę, studenta. Jego narzeczona, Maria podsycała w nim płomień natchnienia. Sama poetką nie była, ale wierzyła, że tylko poezja jest w stanie pokazać pełnego człowieka. Według Tadeusza, miarą poezji, a nawet religii powinno być uczucie miłości, które wywołuje.

Żeby mieć się z czego utrzymać, Tadeusz pędził bimber. Przed dostaniem się do obozu mieszkał u Tomasza i jego ciężarnej żony, którzy handlowali fałszywymi obrazami. W „Dniu na Harmenzach” Tadeusz jest więźniem obozu koncentracyjnego. Pracuje przy dokręcaniu torów i nadzoruje grupę Greków. Z racji swojej pozycji ma kilka przywilejów, na przykład może się najesć do syta i nosić lepsze ubrania. Powoli staje się człowiekiem zlagrowanym.

Pod koniec wojny poznaje żydówkę, Ninę, do której zaczyna czuć fizyczny pociąg, proponuje jej nawet, by wspólnie ułożyli sobie życie. Nina zostaje przypadkiem zastrzelona przez żołnierza amerykańskiego. Śmierć dziewczyny pozornie nie robi na Tadeuszu wrażenia, w czasie wojny wiedział tyle okropieństw, że zdążył się znieczulić. Jednak skorupa, która przybrał na czas życia...

Podobne wypracowania