Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franciszek Zabłocki „Fircyk w zalotach” - motyw kłamstwa - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Fircyk w zalotach” Franciszka Zabłockiego jest komedią przerobioną z francuskiego oryginalnego tekstu zatytułowanego „Zakochany fircyk”. Sztuka została napisana w 1781 roku i wystawiona dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Akcja toczy się wokół zabiegów Fircyka o rękę Podstoliny, pięknej wdowy. Fircyk przybywa do domu brata Podstoliny, Arysta. Chce jak najszybciej doprowadzić do ślubu, ponieważ właśnie przegrał cały swój majątek w karty i nie ma grosza przy duszy. Podstolina ma natomiast całkiem pokaźny posag. Fircyk jest nowoczesnym młodzieńcem, bywalcem salonów i bawidamkiem, żadna kobieta nie jest w stanie mu się oprzeć, przynajmniej taka ciągnie się za nim legenda.

Po tak zarysowanej intrydze widać, że kłamstwo, manipulacja jest centralnym motywem sztuki. Fircyk jest bankrutem i utracjuszem, a chce zrobić dobre wrażenie na przyszłej żonie. Oprócz modnego stroju, wzorowanego na paryskich salonach i świetnych manier, tytułowy bohater używa swoich uwodzicielskich talentów: prawi komplementy i zapewnia Podstolinę o swojej miłości; i to już od ich pierwszego spotkania. Fabuła utworu rozgrywa się w jednym dniu – od przedpołudnia, kiedy Fircyk ze służącym Świstakiem przybywają do dworku...

Podobne wypracowania