Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witold Gombrowicz „Trans-Atlantyk” - zbrodnia i dewiacje seksualne w „Trans-Atlantyku”. Omówienie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

To zadziwiające, że powieść o polskości, tradycji, związkach z ojczyzną, jaką jest „Trans-Atlantyk” Witolda Gombrowicza, zawiera jednocześnie wyraźny wątek kryminalny oraz motyw dewiacji seksualnych. Na dodatek są one wyraźnie obecne w większej części książki, a pod koniec stają się nawet dominujące. Wygląda na to, że autor wybrał takie właśnie elementy, aby tym bardziej zaznaczyć swoją niezgodę na Formę definiującą człowieka. Gombrowicz bowiem nie opowiada się za żadną ze stron konfliktu, które dybią na siebie – Gonzalem i Tomaszem oraz jego synem Ignacym. Ale po kolei.

Wątek zbrodni pojawia się w „Trans-Atlantyku” tuż po wątku homoerotycznym. Bogaty Portugalczyk Gonzalo jest homoseksualistą uwodzącym młodych chłopców. Mówiąc kolokwialnie, „w oko” wpada mu Ignacy, syn Tomasza, przedstawiciela Polonii argentyńskiej. Za wszelką cenę chcę uwieść chłopca i namawia Gombrowicza, by mu w tym pomógł. Oczywiście nie bezpośrednio, ale tak chce pokierować zdarzeniami, żeby piękny młodzian wpadłw jego ręce. Gombrowicz nie wie, co robić, spełnia prośbę bogatego dewianta, a jednocześnie opowiada o jego zamiarach ojcu chłopca, Tomaszowi. W ten sposób uspokaja swoje sumienie. Tomasz wyzywa Gonzala na pojedynek....

Podobne wypracowania