Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Esej o przyjaźni - przykładowy esej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Arystoteles powiedział: „Przyjaciele to jedna dusza zamknięta w dwóch ciałach”. Ten, obok Platona i Sokratesa, jeden z trzech wielkich greckich filozofów uważał, że przyjaźń jest cnotą i że istnieje kilka jej rodzajów, z przyjaźnią idealną na czele.

Podobne, choć inaczej ujęte, podejście prezentuje psychologia, według której największe szanse na przyjaźń mają osoby zgodne genetycznie – czyli ta arystotelesowska jedna dusza w dwóch ciałach to w tej perspektywie nic innego, tylko podobne uwarunkowania psychiczne. Choć jednak nie do końca. Pogląd psychologiczny uznaje, że potencjalnie osobniki, które natura zbudowała wewnętrznie z podobnych cegiełek, będą najlepszymi kandydatami, by stworzyć trwałą relację, które można by nazwać przyjaźnią. Ale to wykluczałoby w takim razie możliwość przyjaźni osób najzupełniej różnych mentalnie i osobowościowo. Bardziej zasadnym było więc chyba stwierdzenie, że istnieje zestaw cech osób, które, aby dało się mówić o przyjaźni, powinny się w jakiś sposób pokrywać.

Kim tak naprawdę jest przyjaciel? Czy przyjaźń między ludźmi w ogóle istnieje? A jeśli tak, to czy można stworzyć szablon, według którego da się zmierzyć...

Podobne wypracowania