Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Antek” - opracowanie noweli

opracowanie, literatura pozytywizmu, Antek, Bolesław Prus, Louis Le Nain

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław Prus należy do czołowych przedstawicieli pozytywizmu – epoki, która przyniosła nowe spojrzenie na literaturę i rolę pisarza, obierając za swój nadrzędny cel stworzenie nowego, oświeconego społeczeństwa, świadomego swojej przynależności narodowej i gotowego walczyć o własną suwerenność, zwłaszcza intelektualną. Większość utworów ówcześnie powstałych miała jasno określone zadanie: pokazać problem, zasygnalizować jakąś kwestię, zmusić do refleksji i działania ludzi, którzy mogliby coś zmienić.

Takim utworem jest „Antek” Prusa. Pisarz podejmuje w nim niezwykle ważne zagadnienie: los i przyszłość wiejskich dzieci, które pomimo wielkiego talentu i chęci pozbawione zostają – z powodów od nich niezależnych – szansy na edukację i godne życie. Jest to historia dzieciństwa oraz dojrzewania chłopskiego dziecka, syna ubogiej wdowy, która pracą własnych rąk walczy o strawę dla trójki swoich pociech.

Główny bohater noweli, Antek, był od najmłodszych lat niezwykle ciekawy świata. Interesowało go wszystko, prócz pracy w gospodarstwie czy na polu. Uwielbiał wpatrywać się w tajemniczy wiatrak znajdujący się po drugiej stronie Wisły. Z czasem zaczął strugać z drewna własne...

Podobne wypracowania