Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rembrandt „Lekcja anatomii doktora Tulpa” - opis i analiza obrazu

Lekcja anatomii doktora Tulpa, opis obrazu, Rembrandt

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Lekcja anatomii doktora Tulpa” to tytuł obrazu namalowanego przez holenderskiego malarza Rembrandta w 1632 roku. Dzieło powstało po publicznej sekcji zwłok w Amsterdamie.

Obraz przedstawia doktora Tulpa, który wskazuje na kości ręki, tłumacząc zgromadzonym budowę anatomiczną ciała ludzkiego. Zgromadzeni wydają się bardzo zaciekawieni. Zwłaszcza ci, którzy stoją najbliżej ciała. Wyglądają oni na wykształconych i dobrze sytuowanych ludzi. Po ich ubiorach można stwierdzić, że należą do najwyższej klasy społecznej i prawdopodobnie też są lekarzami. Mają czarne płaszcze z dużymi białymi kołnierzami. Bardzo podobnie ubrany jest sam doktor Tulp. Od innych odróżnia go jedynie kapelusz.

Podczas sekcji zazwyczaj niezbędne są narzędzia chirurgiczne. Na obrazie takich nie ma. Widzimy jednakże w prawym dolnym rogu otwartą księgę. Być może jest to książka do anatomii. Jeden z obserwujących sekcję zwłok  trzyma w dłoni zapisaną kartkę. Spogląda jednakże w stronę księgi. Wygląda jakby chciał sprawdzić notatki z tym, co podaje księga. Być może są to notatki obserwatora, uczestniczącego w lekcji.

Sam doktor Tulp nie wygląda nadzwyczajnie. Wydaje się, że traktuje ten wykład, jak czynność, którą wykonuje codziennie. Nie patrząc...

Podobne wypracowania