Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Emancypantki” - charakterystyka bohaterów powieści

W powieści przedstawione są przede wszystkim kobiety, ale poznajemy także mężczyzn, którzy w tamtych czasach dominowali w środowisku społecznym.

Uważam, że najważniejszą postacią książki jest Magdalena Brzeska. To nauczycielka, która mieszkała na pensji pani Latter. Była osobą łagodną, wrażliwą, miała niezwykle dobre serce. Bardzo kochała dzieci i pragnęła z nimi pracować. Jej największym marzeniem było założenie własnej, elitarnej szkoły dla panien.

W końcu Magda osiąga swój cel, ale nie cieszy się sukcesem zbyt długo. Ludzie nie rozumieją jej pasji i chęci prowadzenia szkoły, nie pochwalają też jej feministycznych poglądów. Również matka dziewczyny ma takie zdanie. Według niej córka powinna jak najszybciej wyjść za mąż. Bohaterka przeżywa trudne chwile, ucieka z rodzinnego domu i zamieszkuje u przyjaciół. Czuje, że poniosła porażkę i zrezygnowała ze swoich marzeń.

Z wzajemnością zakochuje się w Stefanie, bracie swojej przyjaciółki. Mężczyzna bardzo ją kocha, obiecuje, że wybuduje dla niej nową szkołę. Ona jednak odrzuca jego uczucia. Z jednej strony chce być lojalna wobec Heleny, z drugiej zaś pragnie być samodzielna i niezależna. Jej losy są bardzo smutne. Nie osiąga ona szczęścia ani prywatnie, ani zawodowo. To typowy przykład kobiety, która spotkała się z przeszkodami, bo jej marzeniem było dokonanie czegoś więcej.

Pani Latter to kobieta, która za wszelką cenę starała się być samodzielna i próbowała uporać się z problemami finansowymi. Można powiedzieć, że była bohaterką postępową, prowadziła szkołę dla panien i ceniła sobie niezależność. Bardzo kochała swoje dzieci, zwłaszcza syna Kazimierza i oddawała mu wszystkie oszczędności. W końcu popadła w długi i z rozpaczy popełniła samobójstwo. Jest ona przykładem postaci, która nie miała szans w brutalnym, kapitalistycznym świecie. Chciała polegać tylko na sobie, nie liczyć na pieniądze męża.

Nauczycielka na pensji, pani Howard wyznawała feministyczne poglądy i była prawdziwą emancypantką. Uważała, że kobieta nie powinna jedynie zajmować się domem i usługiwać mężowi, ale także dbać o siebie i własny rozwój. Często była nierozumiana przez społeczeństwo, także przez panią Latter, właścicielkę szkoły. Uparcie jednak wprowadzała nowe standardy w edukacji, by pokazać uczennicom inne życiowe możliwości.

Mężczyźni ukazani w powieści odgrywają ogromną rolę przede wszystkim ze względu na stosunki łączące je z postaciami kobiecymi. Wyraźnie dominują nad bohaterkami, ponieważ mają lepszą pozycję społeczną i finansową.

Podobne wypracowania do Bolesław Prus „Emancypantki” - charakterystyka bohaterów powieści