Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać” (Hemingway) - czy zgadzasz się z tą opinią? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya to poruszająca opowieść o kubańskim rybaku – Santiago – który walczy z marlinem. Mężczyzna ten, mimo że jest już stary, wyrusza na wodę podczas huraganów. Jego celem jest udowodnienie swojej wartości i udowodnienie faktu, iż człowiek jest zdolny do naprawdę wielkich i bohaterskich czynów. To właśnie w tym opowiadaniu padają słowa: „człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”, które stanowią przedmiot rozważań w tej rozprawce.

Santiago jest człowiekiem niezwyciężonym. Pomimo wielu nieudanych prób złowienia naprawdę wielkiej ryby, nie poddaje się i wytrwale dąży do obranego celu. Wypływa na niespokojne morze i nie zwraca uwagi na grożące mu niebezpieczeństwo. Kiedy udaje mu się w końcu złowić wymarzoną rybę, los obraca się przeciwko niemu – łup zostaje pożarty przez rekiny. Jednak mężczyzna nie przejmuje się tym, że ludzie zobaczą tylko szkielet. Nie odpuszcza i toczy heroiczną walkę nie tylko z morzem, ale także z samym sobą. Żywioł przez wiele lat niszczył jego życie, ale Santiago ostatecznie dopina swego. Co prawda dopływa on do brzegu z samym szkieletem, jednak to wystarczy, by zaskarbić sobie szacunek miejscowych rybaków. Santiago ponosił porażki...

Podobne wypracowania