Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Przedwiośnie” i „Granica” - porównaj kreacje matek w obu powieściach

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Stefana Żeromskiego pt.: „Przedwiośnie” prezentuje sylwetki kilku matek, sposród których zdecydowanie najważniejszą jest Jadwiga Barykowa - żona Seweryna i czuła matka Cezarego. Jej postać w pewnym sensie prezentuje model tzw. „matki-Polki” - kobiety czułej i opiekuńczej wobec swoich wychowanków, a jednocześnie stojącej na straży domowego ogniska, którego idea bardzo silnie wiązała się z wartościami patriotycznymi. Tworzony przez panią Barykową dom jest pełen miłości, ale również pełen wspomnień o ukochanej, utraconej oprzed wielu laty ojczyźnie. Usiłuje wychowywać Cezarego w poszanowaniu wartości łączących wszystkich Polaków, jak również w pamięci o rozbitym rozbiorami kraju, który w jej świadomości rysuje się jako sielankowa kraina pełna zielonych łąk, rozkosznie szeleszczących stawów i śpiewu ptaków.

Sylwetka Jadwigi jawi się jako wzór łagodności i czułości, jakiej nieskończone pokłady wyzwala w niej ukochany, jedyny syn. Dla Czarka bez żalu poświęca swoje zdrowie, a momentami również godność, gdy po wybuchu I wojny światowej musi poszukiwać rozmaitych sposobów na zdobycie żywności i innych niezbędnych artykułów dla dorastającego już...

Podobne wypracowania