Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tragedia grecka - Edyp i Kreon - charakterystyka porównawcza

Edyp i Kreon byli królami, władającymi w Tebach. Kreon przejął władzę po śmierci Lajosa, natomiast Edyp był synem Lajosa i Jokasty, który opuścił ojczyznę z powodu ciążącej na jego rodzie klątwy. Władcy reprezentują dwa zupełnie odmienne modele sprawowania rządów.

Kreon jest królem niezwykle surowym, przekonanym o swojej nieomylności i poniekąd zaślepionym żądzą władzy. Jest człowiekiem zasadniczym, zawsze kierującym się w życiu pewnym kodeksem, który odnosi jednakowo w stosunku do swoich poddanych i najbliższej rodziny. Przekonany o wyższości swoich praw nad boskimi, jest arogancki wobec religii i tradycji. Zakazuje pogrzebu Polinejkesa, tym samym skazując jego duszę na wieczną tułaczkę. Nie wzrusza go cierpienie jego własnego syna, Hajmona, którego narzeczoną uwięził w grocie. Jest człowiekiem surowym i zdystansowanym, nigdy nie cofa raz danego słowa. Z całą pewnością jest też władcą honorowym; Kreon dba również o swój lud. Nie można nazwać go władcą złym, ponieważ jego działania są najczęściej zdeterminowane przez jego troskę o poddanych. Pomimo swojej nieprzystępności jest również głęboko przywiązany do swej rodziny, o czym świadczy jego szok i głęboka rozpacz po jej utracie. Nie można więc jednoznacznie nazwać go bohaterem negatywnym.

Edyp reprezentuje zgoła odmienny typ monarchy. Do sprawowanego urzędu podchodzi w sposób bardziej emocjonalny, z całą pewnościa kocha swój lud i zawsze stara się podejmować decyzje z zyskiem dla swoich poddanych. Jest postacią tragiczną – niezależnie od siebie jest przyczyną śmierci własnego ojca, nieświadomie dopuszcza się też kazirodztwa. Edyp tak jak Kreon jest człowiekiem zasadniczym i konsekwentnym – doprowadza go to do gorzkiego końca, kiedy na mocy wydanego przez niego zarządzenia sam zmuszony jest opuścić Teby. Mając świadomość ciążącej nad nim klątwy, Edyp wie, że tylko odchodząc z ojczyzny może prawdziwie ocalić swój lud. Z miłości do poddanych decyduje się na ciężkie życie wygnańca i rozłączenie z rodziną.

Zarówno Kreon, jak i Edyp wykazują troskę o swój kraj i poddanych, każdy na swój własny sposób. Jednak żadnemu nie jest dane pozostać dobrym władcą – Kreona gubi niedostatek emocji i bezduszność, nad Edypem nieustannie wisi przekleństwo, które krzyżuje jego plany niezależnie od niego. Obie postacie posiadają wiele cech pozytywnych, które niestety nie wystarczają im, by mogli wieść spokojne życie.

Podobne wypracowania do Tragedia grecka - Edyp i Kreon - charakterystyka porównawcza