Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Guy de Maupassant „Baryłeczka” - opracowanie ogólne

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Baryłeczka” de Maupassanta stanowi niezwykle ironiczny i kpiący atak, wymierzony w ludzką hipokryzję. Opisuje historię francuskiej prostytutki Elżbiety Rousset, zwanej z powodu pulchnej figury Baryłeczką.

Po najeździe wojsk pruskich na miasteczko Rouen zimą 1870/1871 dziesiątka mieszkańców wyjeżdża z miasta dyliżansem. Dziesięcioosobowa grupa zawiera przedstawicieli wszystkich klas społecznych: arystokrację w postaci hrabiego i hrabiny de Breville, małżeństwo mieszczańskie  nazwiskiem Loiseau, kupca bławatnego Carré-Lamadon wraz z żoną, mieszczanina Cordunet, dwie zakonnice i Baryłeczkę właśnie.

Początkowo wszyscy ignorują obecność Elżbiety, lecz szybko okazuje się, że tylko ona pamiętała o zabraniu ze sobą koszyka z prowiantem na drogę. Zgłodniali współpasażerowie decydują się na przełamanie barier kulturowych i przyjmują poczęstunek od Baryłeczki. Dalsza podróż odbywa się w znacznie cieplejszej atmosferze.

Po pewnym czasie dyliżans zbliża się do oberży, zajętej już przez pruskich żołnierzy. Ich oficer chce skorzystać z „usług” prostytutki, ta jednak zdecydowanie odmawia. W nocy także Cordunet pragnie zbliżyć się do niej, lecz po chwili odstępuje od swego zamiaru, zawstydzony partiotyczną postawą...

Podobne wypracowania