Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Przybyszewski „Śnieg” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Stanisława Przybyszewskiego pt.: ,,Śnieg” został wydany w 1903 r. Jest to czteroaktowy dramat modernistyczny, realistyczny i naturalistyczny, ale przede wszystkim symboliczny. Fabuła utworu jest niezwykle prosta, akcja zaś wątła, a ekspozycja rozłożona do końca utworu. 

Zimową porą Kazimierz i jego bratowa Bronka oczekują przyjazdu Tadeusza. Prowadzą rozmowę, by ukrócić sobie czas oczekiwania. Kazimierz jest typowym dekadentem, nieustannie smutny bez określonej przyczyny, nie potrafi odnaleźć celu życia, nie widzi w nim żadnego sensu, ogarnia go poczucie zmęczenia i znudzenia. Rozmowa jaką toczy z bratową dotyczy miłości między Bronią a Tadeuszem oraz przyjaciółki Broni, która przyjechała niedawno do nich - tajemniczej Ewy.

Między kobietami była kiedyś wielka zażyłość, wychowywały się razem, ufały sobie bezgranicznie, ta sielanka zmieniła się, gdy któregoś dnia Bronia oświadczyła, że wychodzi za mąż za Tadeusza. Stosunki między przyjaciółkami oziębły, a Ewa zaczęła trzymać się na dystans. Powraca Tadeusz. Od razu uderza z jak wielką czułością, serdecznością i radością wita się z żoną, tak jakby chciał zagłuszyć głośnym śmiechem prawdziwy głos swego serca.

To rodzinne szczęście pryska w jednej chwili...

Podobne wypracowania