Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leon Kruczkowski „Niemcy” - charakterystyka Liesel

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Liesel Sonnenbruch to wdowa po zmarłym Eryku, synowa Waltera i Berty Sonnenbruchów. Mieszka z nimi, ponieważ jej dom został zbombardowany. W wyniku tego straciła również dzieci. Podobnie jak Berta, jeździ na wózku inwalidzkim.

Liesel podziela poglądy faszystów i jest ich ogromną zwolenniczką. Jako osoba jest zgorzkniała, pełna nienawiści do wszystkich i niezwykle mściwa. W dramacie poznajemy ją tylko jako postać drugoplanową. Jednak czytelnik nie może o niej zapomnieć podczas analizy dramatu, gdyż to właśnie ona zawiadomiła policję o tym, iż w domu Sonnenbruchów przebywa jeniec wojenny, który uciekł z obozu. Właściwie jedynie ta scena pozwala nam poznać osobowość Liesel. Gdy Ruth powiedziała, iż wywiozła Petersa, ta kategorycznie wypowiedziała swój dystans do słów szwagierki: „Ona kłamie. Na pewno podwiozła go w innym kierunku”. W tajemnicy przed wszystkimi zawiadomiła policję. To był wyraz bardzo silnej nienawiści to Ruth, z powodu okazanej przez nią dobroci wobec zbiega. Nie wyobrażała sobie, żeby bratowej nie spotkała kara za według niej niedopuszczalne postępowanie. Liesel, swój czyn tłumaczyła następująco: „Musiałam to zrobić, musiałam… A wy, co? Chcieliście ukryć wszystko, zataić, prawda? Nawet ty, Willi! Nawet ciebie przekonaliby! Przecież już prawie dogadaliście się! Ukryć, zataić świństwo, tak? Nie dopuścić do kompromitacji, tak? I ją - ją uchronić, uratować przed odpowiedzialnością, przed karą, tak? Ale to się już nie uda!”

Niesamowite, jak ogromna chęć zemsty w niej tkwiła. Właściwie Liesel zdolna byłaby w tej chwili do wszystkiego, byle tylko zaszkodzić Ruth. Kiedy policja zabrała wreszcie córkę Sonnenbruchów, ona najzwyczajniej w świecie poszła się położyć, gdyż była bardzo zmęczona. Na tym kończy się jej rola w dramacie. Zadowolona z obrotu spraw, postanowiła bez jakichkolwiek wyrzutów sumienia zakończyć dzień.

Liesel Sonnenbruch to wyjątkowo zła kobieta, która z premedytacją przyczyniła się do prawdopodobnej śmierci Ruth, siostry swojego zmarłego męża. Czyn ten świadczy o tym ile zła mogło zmieścić się w kobiecie skrzywdzonej przez los. Nie usprawiedliwia jej to jednak. Zdecydowanie była złą i okrutną kobietą.

Podobne wypracowania