Sens życia człowieka - jaki jest sens życia?
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
„1 Jeśli mówiłbym językami ludzi i aniołów, lecz miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca lub cymbały brzmiące. 2 I jeśli miałbym dar prorokowania, znał wszystkie tajemnice oraz całą wiedzę, i jeśli miałbym taką pełnię wiary, aby góry przenosić, lecz miłości bym nie miał, byłbym niczym. 3 I jeśli rozdałbym ubogim wszystko, co posiadam, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał” (1 Kor 13)
Słowa św. Pawła z pierwszego Listu do Koryntian, nazywane w tradycji literackiej „Hymnem o miłości”, stanowią dla mnie esencję sensu życia. Polega on na posiadaniu miłości, która wszystkim naszym działaniom, pragnieniom i kontaktom z innymi ludźmi nadaje znaczenie, zaś jej brak nieuchronnie kreuje wokół każdego człowieka pustkę.
Jest to pustka, której nic innego nie jest w stanie wypełnić – żadne zaszczyty, bogactwo, powodzenie ani nawet potęga. Bez miłości wszystkie te rzeczy tracą bowiem sens i stają się zupełnie bezwartościowe. Zaszczyty i sukcesy gubią swój smak, kiedy nie mamy z kim cieszyć się z ich osiągania. Bogactwo przestaje nas w bawić, kiedy nie mamy komu sprawiać dzięki niemu małych radości. Wiedza staje się bezużyteczna, gdy nie potrafimy wykorzystać jej do czynienia dobra i pomnażania szczęścia innych ludzi.
Miłość powinna więc być najważniejszą wartością ludzkiego życia i sterem kierującym podejmowanymi w nim krokami. Podejmowane za jej podszeptem wybory mogą być mniej lub bardziej szczęśliwe, moim zdaniem nie mogą jednak okazać się złe ani przynieść komukolwiek cierpienia. Prawdziwa miłość polega bowiem na troszczeniu się o drugiego człowieka bardziej niż o siebie samego i stawianiu jego szczęścia ponad własnymi pragnieniami, wygodami, czy aspiracjami.
Świątynią takiej miłości jest dla mnie mój dom rodzinny. Moi rodzice często powtarzają mi i mojemu rodzeństwu, że nasza obecność nadaje sens ich egzystencji pomnażając nawet najmniejsze radości, stanowiąc pocieszenie we wszelkich smutkach, dając nadzieję na szczęśliwą przyszłość. Podobnie i dla mnie najbliżsi stanowią początek i koniec wszelkich działań, jakie podejmuję w swoim życiu, to oni bowiem namawiają mnie i dopingują do działania, kształcenia się, rozwoju, a za drugiej strony są tymi, z którymi pragnę dzielić wszystkie moje sukcesy.
Sensem życia jest więc dla mnie szczęście mojej rodziny nie tylko jako całości, ale również w sensie spełnienia i zadowolenia z życia każdego z jej członków z osobna. Ich miłość nadaje mojemu życiu celowości i wypełnia sensowną treścią każdy kolejny dzień.
Podobne wypracowania do Sens życia człowieka - jaki jest sens życia?
- Stanisław Przybyszewski „Śnieg” - opracowanie utworu
- Julian Tuwim „Janowi Kochanowskiemu” - interpretacja i analiza wiersza
- Czy utwór „Reduta Ordona” Adama Mickiewicza pomaga w budowaniu patriotyzmu?
- Biernat z Lublina – biografia, życiorys
- Cyprian Kamil Norwid - wiersze, dzieła, utwory. Ogólna charakterystyka twórczości Norwida
- Opis filmu - Martin Scorsese „Wyspa Tajemnic”
- Goethe „Faust” - charakterystyka Mefistofelesa
- Twórczość Kornela Ujejskiego - cechy poezji Ujejskiego
- Leon Kruczkowski „Niemcy” - charakterystyka Liesel
- „Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński - przygody Adasia Cisowskiego
- Aleksander Puszkin „Prorok” - interpretacja i analiza utworu
- „Dzika kaczka” Henryka Ibsena punktem wyjścia do twoich rozważań: Czy w życiu należy zawsze mówić prawdę?
- Kazimiera Iłłakowiczówna „Błękitna chwila” - interpretacja wiersza
- Apollo i Marsjasz - Apollo i Dafne - Apollo i jego muzy. Charakterystyka Apolla
- Wisława Szymborska „Przypowieść” - interpretacja i analiza wiersza
- „Kazania świętokrzyskie” - opracowanie i historia
- Hasła programowe pozytywizmu - emancypacja kobiet w „Lalce” Bolesława Prusa
- Mark Twain „Pamiętniki Adama i Ewy” - recenzja
- Najciekawsze literackie portrety psychologiczne - portret psychologiczny Raskolnikowa
- Émil Zola „Germinal” - charakterystyka Stefana Lantiera