Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Dzika kaczka” Henryka Ibsena punktem wyjścia do twoich rozważań: Czy w życiu należy zawsze mówić prawdę?

Prawda od zawsze włączana jest do najważniejszych i najwspanialszych wartości. Istnieje nawet takie polskie przysłowie: „Lepsza byle jaka prawda, niż dobre kłamstwo”. To dowodzi, że prawda jest dobrem, do którego od zawsze dążą ludzie. W oparciu o utwór Henryka Ibsena pt.: „Dzika kaczka”, chciałbym wypowiedzieć się na temat prawdy i prawdomówności.

Autentyczność może być utożsamiana z postacią Grzegorza, który powraca po długiej nieobecności. Przynosi ze sobą wizję wyzwolenia ludzi z otaczającego ich fałszu i powtarzanych przez nich kłamstw. W „Dzikiej kaczce” owocuje to rodzinnymi katastrofami. Kiedy młody Hagen przedstawia swoją wizję małżeństwa Hialmara i Giny, opartego na prawdomówności, jego przyjaciel nie jest w stanie zaakceptować przeszłości swojej małżonki. W dodatku okazuje się, że Jadwiga nie jest córką młodego Ekdala, zostaje więc przez niego odrzucona. Dziecko, które nie może pogodzić się z odtrąceniem, zainspirowane słowami Grzegorza, by poświęciła na dowód miłości do ojca to co najbardziej kocha (czyli kaczkę), popełnia samobójstwo.

Kontrapunktem do postępowania „chorego na idealizm” mężczyzny jest postać Rellinga, który otwarcie mówi,...

Podobne wypracowania