Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Szewcy” Witkacego - cechy dramatu awangardowego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dramat awangardowny znacząco różni się od dotychczasowej definicji gatunku. Oczywiście samo pojęcie dramatu w znaczącym stopniu ewoluowało od czasów powstania gatunku, coraz mocniej rozluźniając swoje wymogi odnośnie jego formy i znaczenia merytorycznego. Na długo przed Witkacym zrezygnowano z antycznej zasady trzech jedności, wymogu decorum, definitywnego rozdzielenia elementów tragicznych i komicznych. Na przestrzeni wieków rodzaj ten ulegał stopniowym modyfikacjom i transformacjom, jednak dramat awangardowy (a zwłaszcza dramat Witkacego) posiada pewne cechy, wyróżniające go spośród innych przykładów.

Dramat XX wieku odznacza się przede wszystkim obecnością estetyki groteski. Tak też jest w przypadku dramaturgii Witkacego. „Szewcy” w dużym stopniu wpisują się w jego ideę Czystej Formy, zakładającą wyższość formy dzieła nad jego warstwą znaczeniową. Głównym celem sztuki ma być wytrącenie jej odbiorcy z oków zastanego toku myślenia i wtłoczenia go w ramy zupełnie nowego sposobu postrzegania świata. Można porównać to ze starożytnym pojęciem katharsis, lecz nie chodzi tutaj o poczucie oczyszczenia, lecz o zupełne wytrącenie z równowagi i sprowadzenie przeżycia artystycznego do wizji rodem...

Podobne wypracowania