Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Alfons Mucha „Jesień” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Secesja jako nurt w sztuce zaistniała na przełomie wieków XIX i XX. Dzieła powstałe w tym okresie charakteryzowały się nieregularną linią, asymetrią i bogatą ornamentyką. Widoczne było to także w malarstwie, gdzie obok właściwych scen pojawiały się motywy geometryczne i roślinne. Jednym z najwybitniejszych grafików tego okresu był Czech – Alfons Mucha. Przyjrzyjmy się teraz „Jesieni” – dziełu wchodzącemu w skład większej całości, mianowicie kompozycji zatytułowanej „Cztery pory roku”.

Obraz ma kształt prostokąta i otoczony jest ozdobną ramą, na której widnieje dekoracyjny motyw florystyczny (przypomina nieco bluszcz). Alegorią jesieni jest kobieca postać ubrana w zieloną suknię. Jednak kolor nie jest intensywny, sprawia wrażenie, jakby pozbawiony był głębi. W górnej części ubioru przechodzi w bardzo jasny odcień żółci, w dolnej bliża się nieco do brązu. Przez środek sukni (pionowo) przebiega pas, który wydaje się być ozdobiony drogocennymi kamieniami (głównie czerwonymi i niebieskimi). Suknia kończy się na białych ramionach. Na szyi kobiety znajduje się zielono-żółty naszyjnik, przypominający nieco obrożę. Włosy Jesieni są ciemnoczerwone, otoczone opaską w kolorze trawy, zdobioną...

Podobne wypracowania