Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Gajcy „Do potomnego” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Już sam tytuł wiersza Tadeusza Gajcego „Do potomnego” sugeruje istotne przesłanie. Co może chcieć przekazać swoim następcom artysta, którego życie zostało krwawo naznaczone przez nieludzką wojnę? Co okaże się szczególnie wartościowe w nadchodzących czasach?

Początkowo na pierwszy plan wysuwają się podobieństwa między podmiotem lirycznym a odbiorcą wiersza. „Jestem jak ty zapewne: nisko” oraz „Niewiele wiem jak ty zapewne”. Obydwoje żyją w podobnych miastach, są zwykłymi ludźmi, stanowią część tej samej wspólnoty. Podmiot liryczny stara się wyeksponować swoje człowieczeństwo poprzez ukazanie jak największej liczby analogii do swojego potencjalnego odbiorcy. Jego pragnieniem jest pokazać, że był takim samym człowiekiem, tylko jego życie przypadło na inny czas.

Lekarstwem na ulotność i kruchość doczesności okazują się gwiazdy, w których wszystko zostało zapisane. Również los adresata wiersza. Ma świadomość, że łączy ich naprawdę wiele: jedna Ziemia, ten sam dom (zapewne ojczyzna), identyczne uczucia. To wszystko zwiastuje kogoś, kto będzie potrafił zrozumieć nieszczęśliwą i okrutną dolę twórcy.

W dalszej części dzieła podmiot liryczny coraz chętniej odsłania specyfikę czasów,...

Podobne wypracowania