Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Vincent van Gogh „Pokój artysty” - opis obrazu, interpretacja

„Pokój artysty” powstał w 1888 roku. W maju tego roku artysta opuścił pokój wynajmowany w restauracji Carrel i przeniósł się do domu z pracownią przy placu Lamartine’a.  W liście do brata opisuje swoje nowe miejsce pobytu, szczególną wagę przywiązując w tym opisie do kolorów wnętrza: „czerwona posadzka (…), jasnofioletowe ściany (…) drzwi w kolorze lila (…) i zielone okna. Łóżko i stolik mają kolor świeżego masła, stolik toaletowy jest pomarańczowy, miska zaś niebieska (...)”.

Płótno faktycznie przedstawia pokój artysty, namalowane jest w żywych kolorach, wyraźnie widać też zamaszyste, charakterystyczne dla techniki van Gogha, pociągnięcia pędzla. Uwagę przyciąga nienaturalnie duże łóżko, które może być symbolem spokoju. Nad łóżkiem wiszą trzy obrazy. Van Gogh liczył, że w nowym miejscu zamieszkania odzyska spokój psychiczny i będzie on miejscem jego wzmożonej pracy artystycznej oraz prawdziwym schronieniem. Użycie jasnych, promienistych i odważnych barw w „Pokoju artysty” jest typowe dla palety, z jakiej malarz zaczął korzystać w późniejszym okresie w Paryżu. W interpretacji obrazu należy zwrócić uwagę na...

Podobne wypracowania