Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - charakterystyka Albina
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Albin jest jednym z głównych bohaterów dramatu Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie”. Jest on typowym bohaterem romantycznym, który cierpi z powodu niespełnionej miłości do Klary.
Fredro przedstawił Albina jako dziecinnego, zniewieściałego chłopca, który ciągle płacze i wzdycha do ukochanej: „Łzami skrapiam jej ślady, skrapiam całą drogę. I kamień już bym zmiękczył, jej zmiękczyć nie mogę”. Całymi dniami bohater lamentuje nad swoim losem, wpatrzony w Klarę. Idealizuje wybrankę serca, uważając, że nie ma piękniejszej na świecie. Gdyby Klara się w nim zakochała, umarłby z radości, ale że dziewczyna nie odwzajemnia jego uczucia, zarzeka się, że umrze z rozpaczy.
Bohater bardzo emocjonalnie przeżywa wszystko to, co dzieje się w jego życiu, a fakt, że Klara szydzi i śmieje się z żalu Albina, tylko pogarsza stan młodego mężczyzny, z którego i tak kpią wszyscy w domu, szczególnie Gustaw, opisujący przyjaciela słowami: „Chodzi, łazi cień Albina, płacze diabli wiedzą czego! Pięćdziesiąt lat jęczy, szlocha pięćdziesiąt lat wzdycha, kocha teraz każda myśleć będzie, że to tak się miłość przędzie”.
Wiecznie smutny i cierpiący Albin jest jednak wiernym kochankiem. Jego jedyną miłością jest Klara i mimo iż dziewczyna od dwóch lat odrzuca jego zaloty, Albin nie przestaje jej kochać. Jest szczery i nie ukrywa swojego uczucia przed Klarą. Gotów jest spełnić każde marzenie ukochanej, by tylko zdobyć jej serce: „Jeśli pragnę uprzedzać wszystkie twe życzenia, jeślibym całe życie chciał poświęcić tobie, przypisz to mej miłości i swojej osobie”.
Klarze w Albinie nie podoba się przede wszystkim jego poddańczy charakter, bierność i płaczliwość: „Gadaj – gada, milcz – milczy, idź – idzie, stój – stoi. A niechże się sprzeciwi, niech się Boga boi! Bo ta uległość mimo woli, zdania i nienawidzić, i kochać go wzbrania”. Kiedy za namową Gustawa, młodzieniec udaje obojętność wobec dziewczyny, jej zachowanie ulega zmianie. Klara zauważa, że zależy jej na Albinie i że brakuje jej zalotów z jego strony. Obojętność Albina przynosi pozytywny skutek: „Spojrzała na mnie już dwanaście razy, a westchnęła aż cztery”.
Płaczliwy bohater okazuje się także być w rzeczywistości człowiekiem walecznym i odważnym. Dowiadując się o planach małżeńskich Radosta z Klarą, wyzywa go na pojedynek. Chce walczyć o swoją miłość.
Albin jest niewątpliwie najbardziej komiczną postacią w „Ślubach panieńskich” Fredry. Swoimi nieskutecznymi zalotami do Klary i cierpieniem z miłości ośmiesza charakterystycznego dla epoki bohatera romantycznego, a dziecinną naiwnością i nieporadnością zyskuje sobie wielką sympatię czytelników.
Podobne wypracowania do Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - charakterystyka Albina
- Adam Mickiewicz „Dzień dobry” - interpretacja i analiza sonetu („Sonety Odeskie”)
- Julian Tuwim „Sitowie” - interpretacja i analiza wiersza
- Juliusz Słowacki „Balladyna” - charakterystyka Balladyny
- Marek Hłasko „Pierwszy krok w chmurach” - opracowanie
- Biblia - Opis Edenu (raju)
- „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza - Józio bohaterem zniewolonym przez formę?
- Jan Kochanowski „Pieśni XII” („Pieśń świętojańska o Sobótce”) - interpretacja i analiza pieśni
- Czy chciałabym być podobna do Uli Zalewskiej? - Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy”
- Jan Kochanowski - „Treny” - „Tren I” - interpretacja i analiza trenu
- Vincent van Gogh „Pokój artysty” - opis obrazu, interpretacja
- Daniel Naborowski „Cnota grunt wszystkiemu” - interpretacja i analiza wiersza
- Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - wątki filozoficzne w powieści
- Epikur - filozofia. Charakterystyka epikureizmu
- Juliusz Słowacki „Hymn”, „Do matki” - analiza uczuć podmiotu litrycznego w wierszach. Opracowanie
- Stanisław Grochowiak „Walka Jakuba z aniołem” - interpretacja i analiza wiersza
- „Lament Świętokrzyski” - cierpienie Matki Boskiej zawarte w „Posłuchajcie bracia miła” („Lamencie Świętokrzyskim”) - opis
- Antoni Czechow „Kapral Priszibiejew” - streszczenie utworu
- Przyroda w romantyzmie - Sposób przedstawienia przyrody w „Inwokacji” oraz „Stepach akermańskich” Adama Mickiewicza
- Stefan Żeromski „Siłaczka” - charakterystyka Stanisławy Bozowskiej
- Adam Mickiewicz „Do matki Polki” - interpretacja i analiza wiersza