Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Kapral Priszibiejew” - streszczenie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównymi bohaterami opowiadania Antoniego Czechowa są: kapral Priszibiejew, sędzia pokoju, rewirowy Żygin, wójt Alpow, chłopi wiejscy

Akcja opowiadania „Kapral Priszibiejew” toczy się w sali sądowej podczas procesu przeciwko tytułowemu kapralowi. Jest on oskarżony o „znieważenie słowem i czynem rewirowego Żygina, wójta Alpowa, sołtysa Jefimowa, świadków Iwanowa i Gawryłowa oraz sześciu innych włościan”. Akcja rozpoczyna się w momencie odczytania zarzutów i rozpoczęcia mowy obronnej kaprala Priszibiejewa.

Priszibiejew oświadcza, że zdarzenie został przez oskarżycieli źle zinterpretowane i że to on, Priszibiejew, jest stroną poszkodowaną. Opowiada sędziemu całe zdarzenie, które miało miejsce trzeciego września.

Kapral przechadzał się tego dnia wraz z żoną, gdy zauważył zbiegowisko ludzi. Postanowił więc rozpędzić je, ponieważ nie mają oni prawa znajdować się tam w tak dużej grupie („Czy to w ustawach jest napisane, żeby ludzie stadami chodzili?”). Tutaj opowiadanie kaprala zostaje przerwane przez krzyki włościan, którzy skarżą się na jego zachowanie – od piętnastu lat kapral terroryzuje wioskę pod pretekstem „zaprowadzania porządku”: nadzoruje zachowanie...

Podobne wypracowania