Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Balzac - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Honoriusz Balzac (Honore de Balzac) urodził się 20 maja 1799 roku w miejscowości Tours we Francji. Był synem prostego człowieka pochodzącego z Langwedocji. Jego ojciec był zdeterminowany i zaradny. Postanowił nauczyć się pisać i czytać, aby móc w ten sposób znaleźć zajęcie, które zapewniłoby jemu i jego dzieciom lepszą przyszłość. Ojciec pisarza osiągnął zamierzony cel i mimo chłopskiego pochodzenia, udało mu się wzbogacić. Po przeprowadzce do Paryża pracował jako urzędnik. W czasie rewolucji pełnił funkcję intendenta w wojsku. Zmienił nazwisko Balssa na Balzac, które przywodziło na myśl pewną szlachecką francuską rodzinę. W ten sposób rodzina, dzięki staraniom ojca Honoriusza, zyskała nowy status społeczny.

Matka artysty, Anna Karolina Sallambier, wyszła za mąż mając zaledwie lat osiemnaście. W przeciwieństwie do ojca pochodziła ona z rodziny mieszczańskiej. Pisarz był jej pierwszym synem. Nie darzyła go miłością, a wręcz można powiedzieć, iż nie lubiła chłopca ani nie tolerowała jego obecności. Skutkiem tego, mały Honoriusz został oddany pod opiekę mamce, u której spędził cztery lata swego dzieciństwa.

Edukacją chłopca zajęli się przychylni mu ludzie. Nauczyli go pisać oraz czytać. Następnie przeniesiony został do internatu...

Podobne wypracowania