Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Świętoszek” - Hipokryzja Tartuffe'a - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Komedie Moliera to komedie charakteru. Służą ośmieszeniu jakiejś ludzkiej wady, a cała konstrukcja utworu podporządkowana jest ukazaniu danej przywary i konsekwencji tego dla innych ludzi. Najczęściej już tytuł sugeruje, jaka cecha będzie tematem dzieła. Nie inaczej jest w przypadku „Świętoszka” - świętoszek to przecież ktoś, chcący uchodzić za osobę bardzo pobożną, choć w rzeczywistości taką nie jest. Świętoszkowatość to pobożność na pokaz, mająca ukryć prawdziwą naturę człowieka.

Taki właśnie jest główny bohater wspomnianej sztuki, Tartuffe. Widz nieustannie odkrywa przykłady jego dwulicowości. Przed Orgonem odgrywa on rolę człowieka nadzwyczaj pobożnego i cnotliwego, podczas gdy w stosunku do innych osób jest przebiegły, okrutny i niebezpieczny. By zdobyć uznanie Orgona, który jest celem jego intrygi, ostentacyjnie modli się co dnia w kościele. Ta pozornie pobożna postawa budzi zainteresowanie i podziw Orgona, człowieka uczciwego, ale naiwnego. W uznaniu dla cnót Tartuffe’a zaprasza go do swego domu. Tu rozpoczyna się właściwa komedia.

Tartuffe panoszy się niczym samowładny tyran. Chce decydować o losie wszystkich członków rodziny, a w końcu przejąć majątek Orgona, oczywiście wszystko pod płaszczykiem czynienia...

Podobne wypracowania