Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

David Teniers Młodszy „Lato” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

David Teniers, znany przede wszystkim jako malarz rodzajowy, zaliczany jest w poczet malarzy flamandzkich. Sztuka flamandzka jest jednym w owoców reformacji w Europie – w wyniku rozłamu polityczno-religijnego Niderlandy rozpadły się wówczas na dwie części. Katolicka (północno-zachodnia) część odpowiada obszarowi królestwa Belgii. Od około XVI wieku sztukę flamandzką analizuje się więc osobno od mieszczańsko-protestanckiej sztuki holenderskiej.

W obrazach Teniersa badacze sztuki zwracają uwagę przede wszystkim na perspektywę, światłocień, doskonałe wyczucie barwy, precyzyjną formę i swobodę w operowaniu pędzlem. Na jego obrazach dominują tonacje szarości, czerni oraz bieli.

Dzieło zatytułowane „Lato” należy do cyklu malarskiego „Cztery pory roku” pochodzącego z roku 1644. Na obrazie widnieje młody, silny mężczyzna pracujący w polu przy zbiorach zboża. Mężczyzna ubrany jest w białą koszulę i czarne spodnie, tło dla jego postaci stanowi przede wszystkim błękitne, lekko zadymione niebo. Postawa wiążącego snop zboża człowieka wydaje się wyczekująca, mężczyzna patrzy w dal, jego wzrok jest tęskny. Krajobraz otaczający go wydaje się nieruchomy, zastygły – zadymione barwy wywołują poczucie melancholii, zadumy,...

Podobne wypracowania