Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Boże Narodzenie - geneza, historia, znaczenie - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

narodzin Mitry – bóstwa mitologii indyjskiej, którego narodziny również przypadają na 25. grudnia. Kwestia owego świątecznego dnia jest więc bardzo złożona i zawiera w sobie mieszankę wierzeń płynących z różnych religii.

Jak wiadomo, Jezus Chrystus urodził się w Betlejem, jednak istnieją dwa miasta o tej nazwie, różniące się jedynie drugim członem: jedno z nich to bowiem Betlejem Judzkie i to tam miały miejsce Boskie narodziny. Najczęstszym u nas, bo zeuropeizowanym przedstawieniem owego miejsca narodzin, jest drewniana stajenka, jednak bardzo wczesne źródła (II w.) podają, że miejscem urodzenia Pana Jezusa była skalna grota.

Po wprowadzonym w owym miejscu pogańskim klucie w II w., chrześcijańską cześć przywróciła mu cesarzowa św. Helena, która w IV w. wzniosła tam bazylikę, która niestety spłonęła, jednak już w VI w. została odbudowana za sprawą cesarza Justyniana. Bazylika ta ma dwa ołtarze – jeden usytuowany w miejscu, gdzie stał żłóbek. Po wielu perypetiach, jeden ołtarz po dziś dzień należy do prawosławnych Greków, drugi do katolików.

Dla dzisiejszych chrześcijan nieodłącznym składnikiem Bożego Narodzenia jest pasterka, czyli msza święta odprawiana o północy w dniu...

Podobne wypracowania