Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Boże Narodzenie - geneza, historia, znaczenie - strona 3

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

dniu Narodzenia Pańskiego. Wyrażać ma wspomnienie o pasterzach zmierzających do żłóbka i modlących się w drodze.

Wstępem do Bożego Narodzenia jest Wigilia, a więc uroczysta kolacja, którą spożywa zgromadzona rodzina w wieczór poprzedzający dzień Bożego Narodzenia. Tradycyjnie potrawy składające się na wieczerzę powinny być postne, a ich liczba według różnych tradycji powinna być nieparzysta, bądź też być równa dwunastu.

Przed rozpoczęciem tej uczty domownicy wypatrują pierwszej gwiazdki, z której pojawieniem się mogą dopiero zasiąść do stołu. Gwiazdka przypominać ma tą betlejemską, która wskazywała drogę do żłóbka Mędrcom ze Wschodu (lub też Trzem Królom). Wigilii nie można zacząć bez podzielenia się opłatkiem, który jest współczesną formą przaśnego chleba.

Święta Bożego Narodzenia obfitują w liczne symbole i tradycje, które swoje korzenie mają w pogańskich obrzędach, jakie z czasem zostały przystosowane do wersji chrześcijańskiej. Na przykład choinka obwieszana świecidełkami znana była już w tradycji celtyckiej, a wręczanie prezentów charakterystyczne było dla wyznawców Mitry, którego to urodziny także przypadały na dzień 25. grudnia.

Z wręczaniem prezentów...

Podobne wypracowania