Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Katarzyna Aleksandryjska - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Katarzyna Aleksandryjska żyła w czasach niezwykle odległych, dlatego wiemy o niej niewiele. Dzisiaj zaliczana jest przez Kościół do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli – świętych o szczególnie wielkiej mocy wypraszania dla wiernych łask u Boga. Kim była ta kobieta, która przeżyła zaledwie 18 lat?

W swoich pismach wspominają o niej święty Rufin oraz Euzebiusz z Cezarei (teolog i historyk chrześcijański). Miała ona urodzić się w Aleksandrii, około 282r., choć inne źródła podają 289 lub 294. W tradycji przedstawiana jest jako bogata i doskonale wykształcona chrześcijanka. Odważyła się skrytykować prześladowania jej współwyznawców, za co musiała spotkać ją kara. Wszystko dopełniło się po dyskusji teologicznej, w czasie której św. Katarzyna okazała się mądrzejsza od pięćdziesięciu mędrców czczących rozmaitych bogów. Część z nich miała nawet, pod wpływem rozmowy ze świętą, podjąć decyzję o nawróceniu. Taka sytuacja niezwykle mocno raniła godność ówczesnego współrządcy cesarza Dioklecjana – Galeriusza Maksymiana. Źródła historyczne podają, że mężczyzna z wielką wytrwałością i namiętnością prześladował chrześcijan, darząc ich nienawiścią. Skazał niewiastę na niezwykle...

Podobne wypracowania