Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Katarzyna Aleksandryjska - życiorys, patronat

Święta Katarzyna Aleksandryjska żyła w czasach niezwykle odległych, dlatego wiemy o niej niewiele. Dzisiaj zaliczana jest przez Kościół do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli – świętych o szczególnie wielkiej mocy wypraszania dla wiernych łask u Boga. Kim była ta kobieta, która przeżyła zaledwie 18 lat?

W swoich pismach wspominają o niej święty Rufin oraz Euzebiusz z Cezarei (teolog i historyk chrześcijański). Miała ona urodzić się w Aleksandrii, około 282r., choć inne źródła podają 289 lub 294. W tradycji przedstawiana jest jako bogata i doskonale wykształcona chrześcijanka. Odważyła się skrytykować prześladowania jej współwyznawców, za co musiała spotkać ją kara. Wszystko dopełniło się po dyskusji teologicznej, w czasie której św. Katarzyna okazała się mądrzejsza od pięćdziesięciu mędrców czczących rozmaitych bogów. Część z nich miała nawet, pod wpływem rozmowy ze świętą, podjąć decyzję o nawróceniu. Taka sytuacja niezwykle mocno raniła godność ówczesnego współrządcy cesarza Dioklecjana – Galeriusza Maksymiana. Źródła historyczne podają, że mężczyzna z wielką wytrwałością i namiętnością prześladował chrześcijan, darząc ich nienawiścią. Skazał niewiastę na niezwykle bolesne tortury. Smagano ją żyłami wołów, męczono głodem oraz łamano na kole. Jednak Bóg przyszedł swojej wybrance z pomocą i zesłał anioła, który sprawił, iż narzędzie kaźni rozpadło się w rękach kata. Wówczas postanowiono, by niebezpieczną dla cesarstwa kobietę zgładzić w sposób najskuteczniejszy – przez ścięcie. Chociaż została ona pozbawiona życia w niezwykle młodym wieku, jej postawa przysłużyła się upowszechnieniu chrześcijaństwa, gdyż coraz więcej ludzi pragnęło z jej przyczyny podjąć trud nawrócenia.

Kult świętej Katarzyny rozwinął się szybko zarówno w katolicyzmie, jak i wśród wyznawców prawosławia. Jej ciało spoczywa obecnie na górze Synaj, gdzie (jak głosi tradycja) złożyli je aniołowie. Uznawana jest za opiekunkę m. in. dziewic, żon, kołodziejów, młynarzów, piekarzy, kolejarzy, fryzjerów, drukarzy, literatów oraz myślicieli katolickich. Jej wstawiennictwo jest szczególnie efektywne w sprawach dotyczących bólu gardła i innych problemów związanych z tą częścią ciała. Swoim patronatem obejmuje także liczne miasta i organizacje – np. Sorbonę, Nowy Targ oraz Zakon Katarzynek. Wspominamy ją w Kościele Katolickim 25. listopada.

Niezłomna, wierna swoim zasadom i odznaczająca się wielką mądrością, święta Katarzyna jest jedną z najważniejszych świętych w Kościele. W dodatku trwale zainspirowała różnych artystów, czego dowodem mogą być liczne próby przedstawienia jej na obrazach. Ukazywana jest m. in. z kołem (atrybut męczeństwa), gałązką palmową, krzyżem, księgą, koroną oraz z filozofami, z którymi prowadzi dyskusję. Do najbardziej znanych obrazów, przedstawiających świętą Katarzynę należą płótna Caravaggia, Rafaela i Hansa Memlinga.

Podobne wypracowania do Św. Katarzyna Aleksandryjska - życiorys, patronat