Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Kinga ze Starego Sącza - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Kinga była córką węgierskiego króla Beli IV oraz Marii Laskariny. Urodziła się 5 marca 1234r. w Ostrzyhomiu (dzisiejsze północne Węgry). O jej młodzieńczych latach nie wiadomo zbyt wiele. Najprawdopodobniej do piątego roku zycia przebywała na dworze królewskim, gdzie otrzymała wykształcenie i poznała podstawowe prawdy religijne.

W 1239r. udała się wraz z ojcem do Polski, gdzie została zaręczona z synem Leszka Białego – Bolesławem Wstydliwym, księciem sandomierskim. Ze względu na młody wiek pary, do małżeństwa doszło w późniejszym terminie – ok. 1247r. na zamku w Krakowie. Kinga wniosła w posagu znaczną kwotę pieniężną i przywiozła ze sobą węgierskich górników (niektóre źródła podają, że miało to miejsce 4 lata po ślubie), doskonale znających się na wydobywaniu soli. To właśnie z nią związane są początki polskich prób pozyskiwania tego niezwykle cennego w tamtych czasach surowca. Warto jeszcze dodać, że w 1243r., podczas pobytu pary w Nowym Korczynie, przyszła święta nakłoniła swego męża do złożenia ślubów dozgonnej czystości. Obydwoje spędzili ze sobą 40 lat, jednak ich związek nigdy nie został skonsumowany.

Jako księżna wykazywała się wielką dbałością o sytuację Kościoła....

Podobne wypracowania