Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Jan Kanty - biografia, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Wacięga z Malca pod Kętami (stąd – Kanty) w Małopolsce urodził się w 23 czerwca roku 1390. Jego rodzicami byli Stanisław i Anna – mieszczanie, którzy wychowywali syna niezwykle pobożnie, wpoili mu szacunek i mocną wiarę w Boga.

Gdy Jan ukończył szkołę parafialną oraz średnią, rozpoczął w Krakowie studia filozoficzne i teologiczne. Następnie uzyskał doktorat w Uniwersytecie Jagiellońskim, po czym wykładał tam teologię przez 50 lat, z krótką przerwą. Pełnił funkcję kanonika i kustosza kolegiaty św. Floriana w Krakowie, a także przez krótko w Olkuszu.

Był to człowiek głęboko wierzący i pobożny, był mężem umartwiającym się. Pościł przez całe swe życie kapłańskie, nie jedząc potraw mięsnych. Kilkakrotnie pielgrzymował pieszo do Rzymu, chcąc w ten sposób dać dowód swej wierności i czci dla Namiestnika Chrystusowego. Był również w Ziemi Świętej.

Był to człowiek niezwykle pracowity, zajmował się przepisywaniem manuskryptów. Rękopisy, które niedawno zostały odnalezione liczą aż 18000 stron. Zasłynął ona także z wielkiego miłosierdzia – ponad wszystkimi jego cnotami górowała miłość do bliźniego oraz litość dla cierpiących. Wszystko, co posiadał, oddawał biednym, niekiedy wracając boso z...

Podobne wypracowania