Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ekumenizm - co to jest ekumenizm? Definicja, historia, znaczenie. Ekumenizm we współczesnym świecie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Podczas mszy świętej w wyznaniu wiary deklarujemy: „Wierzę w jeden święty, powszechny i apostolski Kościół”. Jednak owa wspólnota wiernych, pierwotnie jednolita, przez wieki różnicowała się na odłamy i gałęzie, czego skutkiem są dzisiejsze rozmaite wyznania, np. rzymskokatolickie czy prawosławne.

Chrześcijańskie korzenie są co prawda wspólne dla różnych wyznań, jednak przez wieki narosły pomiędzy nimi spory i różnice, powodujące liczne rozłamy, których przyczyną były takie kwestie jak – na przykład –. stosunek do praktyk religijnych, odniesienie do celibatu czy stwierdzenia dotyczące pochodzenia Boga. Polemiki czasami zaogniały się tak bardzo, że prowadziły do poważnych konfliktów między odłamami.

Ekumenizm jest ruchem, który dąży do przywrócenia jedności w łonie wiary chrześcijańskiej. Przypomina, że wszyscy wierzymy w jednego, tego samego Boga, dlatego powinniśmy się wspierać nawzajem i modlić za siebie. Stanowimy jedną wielką rodzinę i jesteśmy dla siebie braćmi, dlatego powinniśmy robić wszystko, aby coraz bardziej zespalać członków wiary chrześcijańskiej i skupiać się na dialogu, a nie kłótniach, za motto mając przykazanie miłości zawarte w Ewangelii według...

Podobne wypracowania