Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ekumenizm - co to jest ekumenizm? Definicja, historia, znaczenie. Ekumenizm we współczesnym świecie - strona 3

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

było zniwelować punkty zapalne na linii katolicyzm-prawosławie. Dzisiaj także utrzymuje się tendencję do podtrzymywania tych rozmów.

Aby podkreślić, jak ważna jest troska o jedność w Kościele, co roku obchodzony jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan – wierni modlą się wtedy (od 18. do 25. stycznia) o to, aby więcej było między nimi dialogów niż kłótni

Początki sięgają roku 1908, kiedy to duchowny Paul Wattson, należący do zakonu Franciszkanów Pojednania, zaproponował akurat tę datę. Wcześniej także modlono się w tej intencji, jednak było to dziewięć dni, licząc od Święta Wniebowstąpienia (40 dzień po Zmartwychwstaniu). Dopiero w 1910 roku papież Pius X przeniósł obchody owych dni na datę zaproponowaną przez Wattsona. Powodem był fakt, iż 25. stycznia jest świętem Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Symbolika jego wewnętrznej, nagłej przemiany z wroga chrześcijan na orędownika Słowa Bożego jest tutaj bardzo na miejscu.

Wielkim propagatorem ekumenizmu w XX wieku był brat Roger Louis Schütz-Marsauche, zwany popularnie bratem Rogerem. Jako ewangelicki duchowny założył tzw. Wspólnotę z Taize, która szerzyła wśród młodych ludzi potrzebę dialogu i wzajemnego porozumienia między religiami chrześcijańskimi....

Podobne wypracowania