Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Brat Albert (Adam Chmielowski) - życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam Hilary Bernard Chmielowski znany także jako święty Albert Chmielowski oraz święty brat Albert przyszedł na świat 20 sierpnia 1845 roku w Igołomii niedaleko Krakowa. 

Po skończeniu gimnazjum młody Chmielowski podjął studia w Instytucie Politechnicznym i Rolniczo–Leśnym w Puławach. Dwa lata później przyłączył się do powstania styczniowego. Kiedy przebywał ze swym oddziałem w Galicji, został wzięty do niewoli przez Austriaków, a następnie został wywieziony do Ołomuńca. Kiedy ponownie włączył się do walki, w bitwie pod Bełchowem został ranny w nogę, którą następnie amputowano. Po wydostaniu się z niewoli w maju 1864 roku, Chmielowski trafił do Paryża, gdzie otrzymał pomoc medyczną oraz najlepszą, jaka wtedy istniała, protezę nogi. Do Warszawy wrócił w 1865 roku, by studiować malarstwo, następnie studia politechniczne. Jednak w 1880 roku nastąpił w nim przełom i wstąpił do Zakonu Ojców Jezuitów w Starej Wsi, z którego po roku zrezygnował. 

W 1884 roku osiadł na stałe w Krakowie, przy ulicy Basztowej 4 coraz bardziej angażując się w sprawy bezdomnych, alkoholików i nędzarzy. Nie uznawał on jałmużny, która jego zdaniem nie pomagała chorym, tylko uspokajała wyrzuty sumienia bogatych. Poza...

Podobne wypracowania