Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Listy św. Jana (1, 2, 3) - streszczenie, opracowanie

Ponieważ autor tego listu nie podaje ani razu swojego imienia, tradycja chrześcijańska przypisuje autorstwo św. Janowi Ewangeliście. List ten został napisany prawdopodobnie w tym samym czasie co Ewangelia, czyli po roku 90, w Efezie. Adresatami listu są chrześcijanie z Azji Mniejszej, i chociaż św. Jan nie założył tam ani jednej gminy, to żywo interesował go ich los oraz działalność kościelna. 

Św. Jan na początku listu poucza o obowiązkach dobrego chrześcijanina, podkreśla, że Bóg jest światłością, nie ma w nim ani krzty ciemności. Nakazuje mieszkańcom gminy zachowywać przykazania kościelne, próbując tym samym rozbudzić ich wiarę oraz przestrzega przed fałszywymi prorokami, zapowiada nadejście antychrysta. Następnie mówi św. Jan o boskości Jezusa Chrystusa oraz o miłości, która płynie z wiary w niego, jest źródłem miłości. List kończy się napomnieniem, aby chrześcijanie strzegli się fałszywych bogów, których zapewne będą spotykać często, a którzy będą wodzić ich na pokuszenie i odejście od jedynej i prawdziwej wiary. 

Drugi List św. Jana skierowany jest do ,,Wybranej Pani i jej dzieci”, czyli do gminy małoazjatyckiej, którą św. Jan przestrzega przed wszechobecnymi heretykami oraz prosi, by wytrwali w wierze w Jezusa Chrystusa, by nie dali się zwieść fałszywym naukom. Ponieważ list ten jest bardzo ubogi objętościowo i treściowo, nie od razu spotkał się z przychylnym odbiorem, ostatecznie wszedł jednak do kanonu Nowego Testamentu. Został on napisany prawdopodobnie w Efezie, pod koniec życia św. Jana. 

Natomiast trzeci List zwraca się do niejakiego Gajusa, którego autor darzy ogromnym szacunkiem i poważaniem, nie szczędząc mu pochwał i życząc mu szczęścia i zdrowia. Następnie wyjaśnia, iż zaborczy biskup gminy Diotrefes nie uznaje go i nie opublikował listu św. Jana w swojej gminie. Apostoł pisze wtedy w tej sprawie do Gajusa, którego prosi, by nie brał przykładu ze złego, tylko dobrego oraz by nadal przyjmował i z uprzejmością odnosił się do misjonarzy chrześcijańskich. 

Podobne wypracowania do Listy św. Jana (1, 2, 3) - streszczenie, opracowanie