Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Listy św. Jana (1, 2, 3) - streszczenie, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ponieważ autor tego listu nie podaje ani razu swojego imienia, tradycja chrześcijańska przypisuje autorstwo św. Janowi Ewangeliście. List ten został napisany prawdopodobnie w tym samym czasie co Ewangelia, czyli po roku 90, w Efezie. Adresatami listu są chrześcijanie z Azji Mniejszej, i chociaż św. Jan nie założył tam ani jednej gminy, to żywo interesował go ich los oraz działalność kościelna. 

Św. Jan na początku listu poucza o obowiązkach dobrego chrześcijanina, podkreśla, że Bóg jest światłością, nie ma w nim ani krzty ciemności. Nakazuje mieszkańcom gminy zachowywać przykazania kościelne, próbując tym samym rozbudzić ich wiarę oraz przestrzega przed fałszywymi prorokami, zapowiada nadejście antychrysta. Następnie mówi św. Jan o boskości Jezusa Chrystusa oraz o miłości, która płynie z wiary w niego, jest źródłem miłości. List kończy się napomnieniem, aby chrześcijanie strzegli się fałszywych bogów, których zapewne będą spotykać często, a którzy będą wodzić ich na pokuszenie i odejście od jedynej i prawdziwej wiary. 

Drugi List św. Jana skierowany jest do ,,Wybranej Pani i jej dzieci”, czyli do gminy małoazjatyckiej, którą św. Jan przestrzega przed wszechobecnymi heretykami oraz...

Podobne wypracowania