Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Święta ruchome - dlaczego istnieją święta ruchome? Święta zniesione i święta ruchome. Kalendarz Kościoła katolickiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nie każde święto w Kościele katolickim obchodzone jest w tym samym dniu roku. Zmiany wynikają z rozmaitego układu Księżyca w danym roku i od jego faz. Na tej podstawie ustalana jest data Świąt Wielkanocnych, które zawsze przypadają w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, a więc po 25 marca.

Święta ruchome możemy podzielić na trzy grupy. Pierwszą z nich stanowią święta bezpośrednio związane z Wielkanocą oraz od jej terminu uzależnione. Druga grupa to święta już niezwiązane z Wielkanocą, ale dalej pojawiające się w uzależnieniu od dnia wystąpienia Zmartwychwstania Pańskiego, natomiast trzecia grupa obejmuje uroczystości, które nie mają żadnego związku z owym najważniejszym dla chrześcijan świętem.

W pierwszej grupie znajdują się: Święto Zmartwychwstania Pańskiego (jak wspomniano powyżej –  występuje ono w pierwszą niedzielę po równonocy wiosennej), Uroczystość Miłosierdzia Bożego (II Niedziela Wielkanocna, a więc tydzień po Zmartwychwstaniu Pańskim), Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (VII Niedziela Wielkanocna), Zesłanie Ducha Świętego (pięćdziesiąt dni po Wielkanocy, tzw. Pięćdziesiątnica).

Do drugiej grupy wchodzą: Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła (wypada w pierwszy poniedziałek po Święcie...

Podobne wypracowania