Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Święta ruchome - dlaczego istnieją święta ruchome? Święta zniesione i święta ruchome. Kalendarz Kościoła katolickiego - strona 3

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

dotyczących dni świętych, czyli np. sugerują powstrzymywanie się od pracy zarobkowej bądź wykonywania niepotrzebnych obowiązków domowych. Oczywiście brak uczestnictwa w Eucharystii w tym dniu nie będzie skutkował grzechem, gdyż święta zniesione czasem wypadają w normalne dni robocze i nie każdy ma czas czy możliwość udać się do kościoła.

Jednak zwykle parafie organizują dodatkowe msze święte w czasie takiej uroczystości, bądź też w jej wigilię, aby ułatwić wiernym uczestnictwo w Eucharystii. Powinniśmy korzystać z tych okazji, gdyż, jeśli nawet nie grzeszymy nie uczestnicząc w tym dniu w mszy świętej, musimy zastanowić się, czy przypadkiem nie popełniamy zaniedbania.

Czasami święto zniesione to uroczystość nie całkiem wycofana bądź uznana za nieobowiązkową, ale po prostu przeniesiona na inny termin. Tak było w przypadku Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, którą teraz obchodzimy w VII Niedzielę Wielkanocną. Jedynie niedziele są „nietykalne” i nikt nie może znieść ich statusu jako dnia świątecznego.

Aby dokonać zniesienia święta, musi zebrać się Konferencja Episkopatu, która przygotowuje wniosek i przekazuje go do Stolicy Apostolskiej. Tylko papież może bowiem dokonać ostatecznej decyzji w sprawie zniesienia święta.

Do świąt...

Podobne wypracowania