Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Beatyfikacja a kanonizacja - definicja i porównanie. Kanonizacja i beatyfikacja - etapy, przebieg

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zarówno beatyfikacja, jak i kanonizacja oznaczają docenienie zasług wybranych przez Kościół i jego wiernych ludzi. Są również wielkim zaszczytem, gdyż oficjalnie ogłaszają, iż dana osoba godna jest naśladowania i w szczególny sposób spodobała się Bogu.

Jeśli dana osoba zostaje beatyfikowana, oznacza to, że możemy traktować ją jako błogosławioną. Natomiast kanonizacja wiąże się z uznaniem świętości danej osoby. Najczęściej proces ten przebiega etapami, a więc – najpierw dokonuje się beatyfikacji, a następnie kanonizacji, jednak czasami albo z woli ludu, albo poprzez dokonywane za pośrednictwem owej osoby cuda proponuje się od razu ogłoszenie jej świętą. Kościół jednak stara się unikać takich sytuacji ze względu na pośpiech, który doprowadzi może do przeoczenia lub błędu.

Beatyfikacja różni się od kanonizacji tym, że zakrojona jest na mniejszą skalę. Kult błogosławionego jest lokalny i nie musi obejmować większego terytorium. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy kult miejscowy danej osoby spontanicznie rozprzestrzenia się na cały świat, np. w przypadku św. Ojca Pio. Poza tym oficjalny kult błogosławionego nie jest nakazany, a jedynie umożliwiony i zaakceptowany. Stanowi też najważniejszy krok w stronę pełniejszego...

Podobne wypracowania