Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Beatyfikacja a kanonizacja - definicja i porównanie. Kanonizacja i beatyfikacja - etapy, przebieg - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

pełniejszego zaszczytu, jakim jest kanonizacja.

Samo rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego zacząć może się dopiero w pięć lat po śmierci kandydata, jednak czasami termin ten jest skracany, jak to było w przypadku bł. Teresy z Kalkuty czy bł. Jana Pawła II. Dokumentem, który obecnie określa i reguluje procesy beatyfikacyjne, jest „Divinus Perfectionis Magister” wydany w 1983 roku przez papieża Jana Pawła II.

Gromadzone są dokumenty potwierdzające zasługi kandydata, a następnie przekazywane do Stolicy Apostolskiej. Potrzebne są także zeznania świadków, ewentualne pamiętniki, dzienniki czy listy, a wszystko po to, aby potwierdzić heroiczność cnót moralnych i teologicznych kandydata. Wymagane jest przy tym potwierdzenie co najmniej jednego cudu. Inaczej jest w przypadku męczenników, którzy mogą być uznani za błogosławionych jedynie ze względu na swoje męczeństwo, poniesienie ofiary życia za wiarę.

Kiedy papież uzna, że dana osoba może być uznana za błogosławioną, ogłasza to podczas uroczystości beatyfikacyjnej, gdzie odczytywany jest tekst brewe, a więc urzędowego pisma papieskiego i odsłaniany jest portret owej osoby. Następnie osoba błogosławionego otoczona zostaje kultem w danym zakonie, mieście lub diecezji.

Natomiast...

Podobne wypracowania