Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Beatyfikacja a kanonizacja - definicja i porównanie. Kanonizacja i beatyfikacja - etapy, przebieg - strona 5

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

niebieskiej. Opierając się przede wszystkim na tej historii, Kościół katolicki jako naśladowca dzieł Chrystusa na ziemi, postanowił kontynuować tę tradycję.

Na początku jednak kulty danych osób rodziły się spontanicznie, tak było w przypadku Matki Bożej czy św. Szczepana. To im, a dalej – męczennikom za wiarę, których było mnóstwo w okresie prześladowań chrześcijan, urządzano uroczyste pogrzeby, a później w miejscu ich męki lub przy grobach gromadzono się na modlitwie. Kult nasilał się szczególnie w dzień ich śmierci, co było równoznaczne z ich ponownymi narodzinami dla Nieba.

Kult ów oraz historia męczennika wpisywana była do akt danej gminy i przekazywana dalszym pokoleniom, a także innym miejscowościom. Często w modlitwach nad grobem uczestniczył sam biskup gminy, więc kult miał charakter oficjalny i odgórnie zaaprobowany. To oni także decydowali się czasem na „elevatio” bądź „translatio”. Pierwszy termin dotyczy uroczystego wydostania relikwii z grobu, drugi natomiast mówi o celebracji przeniesienia ich np. z cmentarza do świątyni. Pierwszym kanonizowanym jest św. Ulryk z Augsburga, którego w poczet świętych wpisał papież Jan XV w 995 r.

W średniowieczu natomiast...

Podobne wypracowania