Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Apokalipsa św. Jana - Symbolika Apokalipsy św. Jana. Opracowanie - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

cyfrą ziemską, przyporządkowaną człowiekowi. Stosunki między Najwyższym a ludźmi określane były właśnie cyfrą 7. Występuje więc w Apokalipsie siedem kościołów, siedem duchów, siedem czasz czy też siedem pieczęci. Wszystkie te symbole dotyczą więc relacji sfery boskiej i ludzkiej, obietnic, nakazów lub wyroków.

Inną liczbą jest 144 tysiące. Dotyczy ona w tym kontekście osób, które mają zostać zbawione. Apokalipsa nie mówi oczywiście, iż dokładnie tyle osób zostanie wziętych do Królestwa Niebieskiego, ale sugeruje, że jest to liczba ogromna, niemożliwa do policzenia. Liczba ta nie jest jednak przypadkowa. Stanowi dwanaście do kwadratu pomnożone przez tysiąc.12 było bardzo znaczącą liczbą w chrześcijaństwie (choćby 12 apostołów), a poza tym jest to iloczyn cyfr 3 i 4, które także były bardzo istotne, o czym powiedziane zostało powyżej.

Najbardziej znaną liczbą w Apokalipsie jest jednak 666. Trzy szóstki nazwane były liczbą Bestii. Liczba 666 najczęściej interpretowana jest jako symbol szatana, podobnie jak smok, Abaddon lub Apollyon. Symbolika 6 może nawiązywać do „niedokończonej 7”, która była z kolei liczbą boską. 666 stanowić miała więc znak niedopełnienia, braku, w przeciwieństwie...

Podobne wypracowania