Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Różaniec - jak odmawiać różaniec? Historia, tajemnice różańca. Opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Różaniec to kontemplacyjna modlitwa do Jezusa Chrystusa za pośrednictwem Matki Boskiej, odmawiana na specjalnym sznurku z odpowiednią liczbą paciorków.

Pełna modlitwa różańcowa składa się z czterech części, w których rozważa się życie, nauczanie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa oraz obecność Maryi w wybranych momentach Ewangelii. Maryi przypisuje się dar wypraszania szczególnych łask u Jezusa – błogosławionemu Alanowi, dominikaninowi, Matka Boska obiecała, że człowiek otrzyma wszystko, o co poprosi „przez różaniec”.

Nazwa pochodzi od kojarzenia modlitwy różańcowej z sadzeniem Matce Bożej róż (łac. rosarium – ogród róż). Różańcem określa się także sam sznur modlitewny z koralikami, służący do odmawiania modlitwy oraz październikowe nabożeństwa różańcowe odprawiane w Kościele katolickim.

Istnieje niepotwierdzona teoria, że początki różańca sięgają II w. n.e. Legenda z XIII w. opowiada też o pewnym leniwym chłopcu, którego jedynym dobrym uczynkiem było codzienne przyozdabianie wiankiem z róż figury Maryi. Gdy wstąpił do klasztoru, nie mógł wykonywać swojego ulubionego zajęcia. Wówczas stary mnich poradził mu, by od...

Podobne wypracowania