Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Różaniec - jak odmawiać różaniec? Historia, tajemnice różańca. Opis - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

od tej pory dawał Maryi codziennie wieniec ze szlachetnych czynów, w które wpleść powinien 50 razy „Zdrowaś Maryjo”, bo taką modlitwę Maryja ceni bardziej niż wszelkie kwiaty.

Współczesną formę modlitwy w Kościele katolickim zapoczątkował św. Dominik w XIII w., zaś obecną formułę „Zdrowaś Maryjo” zatwierdził Pius V w II połowie XVI w. Liczbę 150 powtórzeń określono, wzorując się na 150 powtórzeniach psalmów psałterza.

Pius V ustanowił 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej na cześć zwycięstwa chrześcijańskiej floty nad turecką w bitwie morskiej pod Lepanto. Po Soborze Watykańskim II w 1974 r. papież Paweł VI ogłosił różaniec modlitwą ewangeliczną. W 2002 r. papież Jan Paweł II dołączył do dotychczasowych trzech części różańca także tajemnicę światła.

Różaniec rozpoczyna znak krzyża świętego i odmówienie Składu Apostolskiego. Na pierwszym koraliku odmawia się „Ojcze Nasz”, zaś na trzech kolejnych „Zdrowaś Maryjo” – z prośbą o wiarę, nadzieję i miłość. Na kolejnym koraliku modlimy się „Chwała Ojcu” i rozpoczynamy od „Ojcze Nasz” właściwą część różańca jako wprowadzeniem do konkretnej tajemnicy.

Tajemnice...

Podobne wypracowania