Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Manicheizm - co to jest manicheizm? Definicja, założenia, historia - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

zniszczyć swoje przeciwieństwo. Ów czas właśnie teraz ma miejsce. Nadejdą jednak takie dni, kiedy pierwiastki znów się rozdzielą i zapanuje pokój.

Jednak wielka walka nie toczy się tylko globalnie, ale także w każdym człowieku. W ogóle już sam przejaw życia materialnego na ziemi uważany jest przez manichejczyków uważany za oznakę panowania pierwiastków ciemności, gdyż każda materia jest z gruntu zła. Każdy człowiek przed swoim urodzeniem był eonem, natomiast poczęcie i narodzenie sprawiły, że przestał być tylko duchowym bytem, natomiast oblekł się w materię. Z tego względu manichejczycy proponowali celibat, gdyż to ograniczyłoby w jakiś sposób powstawanie materii.

Jednak manichejczycy nie mieli złudzeń co do kondycji ludzkiej. Każdy człowiek uwikłany jest w zło, gdyż przenika ono cały świat i każdą jednostkę. Każdy człowiek posiada dwie dusze – należącą do dobra i do zła. Każda z nich odpowiada za konkretne ludzkie uczynki.

Dobro i zło są na stale wpisane w naszą kondycję i świat, ponieważ powstał on właśnie dzięki tym wartościom. Mitologia manichejska mówi, że na początku odbyła się wielka bitwa pomiędzy Złym Bogiem, dzięki któremu powstała materia, i Dobrym Bogiem, którego przymiotami były...

Podobne wypracowania