Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Manicheizm - co to jest manicheizm? Definicja, założenia, historia - strona 3

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

były eony: rozum, intelekt, post, poznanie oraz myśl.

Racjonalizm i rozum były bardzo ważnymi wartościami dla manicheizmu. Stanowiły one drogę, dzięki której człowiek mógł powoli uwalniać się spod wpływu złej mocy. Zwykle religie zakładają przede wszystkim konieczność duchowego rozwoju, manichejczycy oprócz etyki i moralności, stawiali także na rozwój intelektualny, dzięki któremu człowiek mógł poznawać lepiej siebie i zbliżyć się do Boga.

Ścieżka rozumu pomagała człowiekowi odnaleźć swoje miejsce w świecie, rozeznać się w aktualnym położeniu oraz wyznaczać określone cele w przyszłości. Manicheizm nie jest więc religią w typowym znaczeniu tego słowa, gdyż zawiera wiele komponentów filozoficznych i naukowych.

Najsłynniejszym wyznawcą tego systemu był św. Augustyn, którego ujęła właśnie racjonalność manicheizmu. Święty odstąpił później od wyznawania poglądów Maniego i obrócił się przeciwko niemu.

Sam system religijno-filozoficzny był bardzo popularny i jej założyciel wyruszał z wieloma misjami w celu propagowania swoich poglądów. Odwiedzał przede wszystkim Persję, gdzie zdobył największa ilość zwolenników. Niestety, ze względu na spory z wyznawcami zoroastryzmu, który...

Podobne wypracowania