Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JWHW - Jahwe - co oznacza Jahwe? Znaczenie, symbolika imienia. Jahwe w Biblii - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jahowah.

W najdawniejszych tekstach biblijnych pojawia się imię Boga, jednak im bliżej czasów nam współczesnych, tym praktyka ta jest rzadsza. Spowodowane jest to faktem, iż niektórzy interpretują drugie przykazanie – „Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno” –  jako zakaz wymawiania kiedykolwiek Bożego imienia.

Z tego względu każde zastosowanie imienia wypływającego z tetragramu JHWH było uważane za obrazę imienia świętego i bluźnierstwo. Dlatego owe miejsca w Biblii zastępowano słowami „Pan” lub „Bóg”. Nawet współcześnie papież Benedykt XVI, w 2008 roku, zaapelował o wycofanie słowa Jahwe z liturgii i zastąpienie go słowem „Pan”.

Innymi motywami, dla których nie używa się dosłownego imienia Boga, są: uniemożliwienie profanacji, wykorzystania dla celów magicznych oraz niechęć do oskarżenia o politeizm, ponieważ jeśli wypowiadamy imię jedynego Boga, w którego wierzymy, to znaczy że językowo musimy go wyodrębnić od innych, którzy też maja swoje imiona. Nie nadając Bogu żadnego określonego imienia, wierząc, iż Jest Tym, który Jest, wyrażamy naszą wiarę, iż jest jedynym, niepojętym i niemożliwym do nazwanie...

Podobne wypracowania